Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

26 Października 2023

Urząd Miasta Ełku wyróżniony w konkursie za innowacyjne rozwiązanie świetlne

Urząd Miasta Ełku zdobył I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2023 w kategorii „Infrastruktura Miejska” za projekt „SmartBPass”. Nagroda została przyznana podczas  Międzynarodowych Targów Technologii Miejskich w Łodzi. Dzisiaj, w ratuszu odbyło się spotkanie, na którym prezes firmy „Euroasfalt” (wykonawcy inwestycji) przekazał osobiście statuetkę prezydentowi Ełku.

Pierwszą nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2023 w kategorii „Infrastruktura Miejska” za projekt „SmartBPass” zdobył Urząd Miasta Ełku oraz producent i wykonawca inwestycji - firma ”Euroasfalt” Sp. z o. o. Konkurs rozstrzygnięto podczas Międzynarodowych Targów Technologii Miejskich Smart City Expo Poland, które odbyły się w dniach 18-19 października w Łodzi.  

W ratuszu odbyło się dzisiaj (26 października) spotkanie, na którym prezes firmy „Euroasfalt” Sp. z o. o. Marcin Antonowicz przekazał statuetkę na ręce prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

Nagroda została przyznana za innowacyjne rozwiązanie na przejazdach dla rowerów, zwane jako „SmartBPass”. Nowoczesne rozwiązanie, zaprojektowane i zainstalowane przez firmę Euroasfalt przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów na drogach.

SmartBPass

Firma „Euroasfalt” opracowała system zawierający m.in. aktywne punktowe elementy świetlne i czujniki ruchu, w którym kierowca jest z odpowiednim wyprzedzeniem poinformowany o nadjeżdżającym zza samochodu rowerzyście. W momencie, w którym rowerzysta zostanie rozpoznany przez czujniki, system włącza sygnał świetlny informując kierowcę o najeżdżającym pojeździe.

Aktywne ścieżki rowerowe Smart Pass Bike (nowa nazwa „SmartBPass”) w Ełku:

·         ul. Baranki (skrzyżowanie z ul. Spacerową),

·         ul. Kolonia (skrzyżowanie z ul. Dobrzańskiego),

·         ul. Mickiewicza (skrzyżowanie z ul. 3 Maja),

·         ul. Norwida (skrzyżowanie z ul. E. Plater),

·         rondo (przy ATU) ul. Kilińskiego/Targowa,

·         ul. Suwalska (skrzyżowanie z ul. Brzozową),

·         ul. Suwalska (skrzyżowanie z ul. Śląską),

·         ul. Mickiewicza (skrzyżowanie z ul. Wawelską).

W naszym mieście konsekwentnie wprowadzane są inteligentne rozwiązania, które przyczyniają się  do jego rozwoju i poprawy jakości życia oraz bezpieczeństwa mieszkańców.