Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

18 Stycznia 2022

Szkutnik – zapotrzebowanie na nowy kierunek kształcenia młodzieży w Ełku

Z inicjatywy prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza w urzędzie miasta odbyło się spotkanie zarządu spółki Elite Shipyard Ełk (Saxdor Yachts), starosty ełckiego, dyrektorów szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli samorządu miasta i powiatu. Rozmowa dotyczyła możliwości utworzenia w Ełku nowego kierunku kształcenia dla młodzieży: szkutnik. Firma oferuje pracę w tym zawodzie oraz wsparcie w szkoleniu przyszłej kadry pracowniczej.

Podczas spotkania w ratuszu podjęto rozmowy o możliwościach utworzenia w jednej z ełckich szkół ponadpodstawowych nowego kierunku kształcenia, tj. szkutnika (budowanie łodzi, jachtów, kutrów). Rozmawiano o związanych z tym formalnościach, perspektywach rozwoju młodzieży w tym zawodzie, ofertach zatrudnienia, które oferuje spółka Elite Shipyard Ełk (ełcka stocznia), a także wsparciu szkoleniowym, pozyskaniu kadry pracowniczej. Dyskutowano również o wyposażeniu pomieszczeń do zajęć praktycznych w zawodzie oraz wspólnych działaniach promocyjnych. Pozytywną opinię w tej sprawie musi również wyrazić Wojewódzka Rada Rynku Pracy. Planowane jest także utworzenie kursu szkutniczego dla dorosłych.

Spółka Elite Shipyard Saxdor aktualnie zatrudnia blisko 270 osób oraz deklaruje zapotrzebowanie na kolejnych 300 wykwalifikowanych pracowników. Spółka zajmuje się produkcją łodzi motorowych. Obecnie prowadzi działalność w wynajętych pomieszczeniach. Rozmowy o współpracy rozpoczęły się ponad 3 lata temu, kiedy miasta Ełk i Suwałki przystąpiły do rywalizacji o pozyskanie inwestora. Finalnie spółka wybrała lokalizację w Ełku oraz zakupiła grunt od miasta. Rozpoczęła jednocześnie produkcję w wynajętej hali zatrudniając wówczas tylko 9 osób.  

Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta Ełku oraz otrzymanym wsparciu na każdym etapie realizacji kolejnych projektów, firma w listopadzie 2021 roku rozpoczęła budowę stoczni na zakupionej od miasta działce w obszarze Parku Naukowo-Technologicznego. Inwestycja będzie kosztowała 36 mln zł, a planowany termin jej zakończenia to październik 2022 roku. W związku z rozwojem firma Elite Shipyard planuje zatrudnienie kolejnych kilkuset pracowników. Dlatego zarząd spółki wystąpił z zapytaniem o możliwość utworzenia w jednej z ełckich szkół ponadpodstawowych kierunku kształcenia – szkutnik dla młodzieży oraz szkoleń w tym zakresie dla dorosłych.

W spotkaniu uczestniczył Paweł Błaszak wiceprezes Elite Shipyard Ełk (ełcka stocznia), Michał Bąk sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, która chce włączyć się w proces tworzenia kierunku i wsparcia edukacji, a także prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, starosta ełcki Marek Chojnowski, wicestarosta Robert Dawidowski, dyrektorzy Centrum Kształcenia Zawodowego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół nr 1, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Ełku, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta Ełku.

Polska jest drugim na świecie, zaraz po USA, producentem jachtów i łodzi. Stocznia Saxdor w Ełku (Elite Shipyard Sp. Z o.o.) jest częścią firmy Saxdor Yachts z siedzibą w Helsinkach. Sieć dystrybucji jachtów Saxdor po dwóch latach działalności obejmuje ponad 40 rynków krajowych na pięciu kontynentach. Saxdor, jako pierwsza skandynawska marka, wszedł również na rynek amerykański poprzez współpracę z największą siecią lokalnych dealerów MarineMax. W najbliższym czasie firma planuje rozpocząć produkcję łodzi na rynek amerykański w Stanach Zjednoczonych.

Z inicjatywy włodarza Ełku w mieście ulokowała się również kolejna firma działająca w branży szkutniczej, czyli Kotniz z Białegostoku. Firma produkuje osprzęt do produkcji łodzi oraz współpracuje z ełcką stocznią Elite Shipyard Ełk.