Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

14 Sierpnia 2023

Nowy odcinek Via Baltica z korzyścią dla ełczan

Dzisiaj (12 sierpnia) oficjalnie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Ełk Południe (w Zdunkach) do węzła Kalinowo (Wysokie). Otwarty fragment drogi ekspresowej Via Baltica to drogowe połączenie z obwodnicą Ełku – stolicą Mazur, zwiększające zainteresowanie inwestorów miastem Ełk, a także bezpieczeństwo na drogach. Via Baltica skomunikuje Ełk z dużymi miastami oraz skróci czas podróży do Warszawy i na Litwę.

Via Baltica (S61) jest jedną z najważniejszych dróg Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. To międzynarodowa droga ekspresowa z przebiegiem m.in. od drogi S8 od Warszawy i dalej przez Łomżę – Ełk – Suwałki do Budziska (granica z Litwą). Z Litwy można dojechać na Łotwę i Estonię.

Od 2008 roku ełcki samorząd wraz z innymi samorządami oraz parlamentarzystami zabiegał o ustalenie przebiegu trasy ekspresowej S61 – Via Baltica z Warszawy przez Łomżę, Ełk, Suwałki.

Szczególnie aktywny był prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz oraz inni samorządowcy z subregionu EGO, którzy z powodzeniem podejmowali szereg inicjatyw i działań, by wybrano przebieg trasy korzystny dla Ełku. I to się udało.

Oddanie do użytku ostatniego fragmentu drogi ekspresowej Via Baltica w województwie warmińsko – mazurskim o długości 23 kilometrów, tj. węzła Ełk Południe (w Zdunkach) do węzła Kalinowo (miejscowość Wysokie), wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i jakości podróży w regionie.

W oficjalnym otwarciu, które miało miejsce dzisiaj w godzinach przedpołudniowych uczestniczyli m.in. minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu, szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych Norbert Maliszewski, wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, Posłowie na Sejm RP Wojciech Kossakowski, Kazimierz Gwiazdowski, Jerzy Małecki i Jarosław Zieliński, Senator RP Małgorzata Kopiczko, prezydent miasta Ełku, samorządowcy z okolicznych samorządów, a także wykonawcy inwestycji - firma Mostostal i Trakcja. 

- Oto przestajemy być skansenem Europy. Otwiera się okno na świat dla Ełku i miejscowości położonych przy trasie Via Baltica. Skuteczne działania doprowadziły do finału, a zaczęło się w 2007 r., kiedy w gronie samorządów Ełk, Gołdap, Olecko zaczęliśmy marzyć o Via Baltice wiedząc, że jest wyznaczony inny przebieg. Udało się wywalczyć przebieg przez Ełk, udało się przekonać decydentów, uzyskać pieniądze z Unii Europejskiej i z budżetu państwa. Udało się wybrać jeden z 42 wariantów. Dziękuję za konsekwentną i skuteczną realizację tej inwestycji ministrom infrastruktury, firmom wykonawczym i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

W dalszej części prezydent podziękował ełczanom i mieszkańcom okolic za cierpliwość i znoszenie trudów związanych z budową. Słowa wdzięczności okazał wszystkim parlamentarzystom, w szczególności Wojciechowi Kossakowskiemu, a także byłym posłom oraz Pawłowi Czemielowi – radnemu województwa z Ełku

Via Baltica skomunikuje Ełk z dużymi miastami oraz znacząco skróci czas podróży m.in. do Warszawy i na Litwę. Z inwestycji skorzystają przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność w Ełku, inwestorzy, którzy dopiero zainwestują u nas swój kapitał oraz mieszkańcy i turyści. Dla osób wybierających się na Mazury skraca się czas dojazdu z Warszawy i centralnej Polski. Obecnie czas dojazdu ze stolicy do Ełku wynosi ok. 2,5 godziny. Po oddaniu całej drogi na wszystkich odcinkach, trasę z Warszawy do Ełku będzie można pokonać w czasie nawet poniżej 2 godzin, co będzie stanowiło najszybszy dojazd na Mazury.

3 stycznia 2022 r. oddano do użytku 20 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 na trasie Wysokie – Raczki, zaś 13 września 2022 r. oddano do użytku 23 kilometrowy odcinek drogi na trasie Szczuczyn – Ełk Południe (Zdunki).  Ponadto w ramach budowy S61 Ełk Południe – Wysokie (23 km) powstało drogowe połączenie z obwodnicą Ełku w ciągu drogi S16 (wylot na Olsztyn).