Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

01 Października 2020

Energia słoneczna zasila stację uzdatniania wody dla Ełku

Zakończyła się budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie Stacji Uzdatniania Wody Miasta Ełku w Przykopce. Instalacja zasili w energię elektryczną urządzenia pompujące i uzdatniające wodę dostarczaną ełczanom.

W Przykopce k. Ełku na terenie Stacji Uzdatniania Wody należącej do ełckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. powstała instalacja fotowoltaiczna, która zajmuje około pół hektara powierzchni. Łączna moc instalacji wynosi 0,5 MW.

Prezydent Tomasz Andrukiewicz spotkał się na terenie ujęcia wody z prezesem PWiK Wojciechem Jassakiem oraz kierownikiem stacji, gdzie rozmawiali o funkcjonowaniu farmy fotowoltaicznej.

Wybudowana instalacja dostarcza energię elektryczną na potrzeby PWiK. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozyskuje się czystą energię ze słońca oraz zostanie pokryta część kosztów wydawanych na prąd. Wygenerowana energia zasila urządzenia pompujące i uzdatniające wodę, która następnie trafia do mieszkańców.

Panele fotowoltaiczne ustawione są w kierunku najbardziej nasłonecznionym. Ponadto są dwustronne. To oznacza, że w porach dnia kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze, światło, dodatkowo odbije się od terenu, który został w tym celu wysypany białymi kamieniami i zasili instalację z drugiej strony panelu.

Koszt budowy instalacji i inwestycji towarzyszących wyniósł prawie 3,1 mln zł, w tym ok. 2,1 mln zł zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W słoneczny dzień farma fotowoltaiczna wyprodukuje 100% pokrycia zapotrzebowania na energię w ciągu dnia, a średnio pokryje 30% rocznego zapotrzebowania na energię. Nadmiar energii będzie gromadzony w akumulatorach.