Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

06 Maja 2020

Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie, rusza nabór wniosków

15 maja rusza nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”, w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów.

Program "Czyste Powietrze" to kompleksowy program finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest zmniejszenie lub likwidacja emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel i inne wysokoemisyjne paliwa stałe.

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te pomogą nie tylko chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet dzięki poczynionym oszczędnościom.

W programie „Czyste Powietrze”, uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł

  • jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł
  • jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Resort poinformował, że w maju, jeszcze przed uruchomieniem naboru do programu na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się dedykowana mu podstrona. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.

Szczegółowe informacje oraz wnioski do pobrania znajdują się na stronie: http://wfosigw.olsztyn.pl/czyste-powietrze/