Kontrast
Czcionka
PL EN DE RU LT UA IT

03 Stycznia 2023

Kolejne startupy inkubują się w ełckim PNT

W Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku od 1 stycznia rozpoczął się proces inkubacji 7 firm, które wzięły udział w VI rundzie Startup Heroes. Każda z nich otrzyma wsparcie w postaci pomocy de minimis o wartości ok. 94 000 zł.

Nabór do VI rundy Startup Heroes trwał do 31 października 2022r. W tym czasie wpłynęło ponad 270 wniosków. Po ocenie formalnej i merytorycznej do następnego etapu (Panel Ekspertów) dostało się 50 wniosków.

Panel Ekspertów, który odbył się w grudniu wyłonił 22 najlepsze pomysły, które trafiły do inkubacji w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku (7) i Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego (15).

Wniosek do projektu Startup Heroes mogła złożyć każda osoba fizyczna lub zespół osób składający się z osób fizycznych, która/które zgłosiły w trakcie naboru pomysł na innowacyjny biznes, wpisujący się w branże: ICT, ekoenergetyka, zdrowa żywność. Zgłaszane pomysły biznesowe musiały posiadać charakter innowacji na poziomie co najmniej krajowym.

29 grudnia 2022 r. odbyło się podpisanie umów inkubacji. Po podpisaniu umów rozpoczął się proces inkubacji. W PNT w Ełku będzie się inkubowało 7 firm, każda z nich otrzyma wsparcie w postaci pomocy de minimis o wartości ok. 94 000 zł.

Przykładowe rodzaje wsparcia w projekcie:

– powierzchnie biurowe (coworking),

– warsztaty i szkolenia z zakresu wystąpień publicznych,

– doradztwo księgowe, prawne, podatkowe,

– podstawowe wsparcie marketingowe, portfolio,

– szkolenia pitchingowe.

Oferowane jest również wsparcie:

– techniczne, technologiczne, inżynierskie, informatyczne, wzornicze,

– w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości pod kątem rozwijanego pomysłu.

– dot. analiz potrzeb klienta.

– dot. projektowania graficznego, tworzenia nazw i znaków firmowych.

– w obszarze ochrony praw własności przemysłowej.

Wszystko pod opieką indywidualnego menagera inkubacji.

Jak przebiega inkubacja?

  • Inkubacja to okres intensywnej pracy nad rozwinięciem swojego pomysłu do fazy MVP.
  • W trakcie inkubacji startup bierze udział w szkoleniach i warsztatach oraz korzysta z doradztwa księgowego, prawnego, patentowego i podatkowego.
  • Każdy z uczestników inkubacji otrzyma wsparcie rozwoju projektu za pomocą kompleksowego programu inkubacji przygotowującego firmy typu startup do wejścia na rynek.

Po zakończonym procesie, Manager Inkubacji przygotuje raport z inkubacji. Raport ten jest zapisem historii rozwoju startupu od rozpoczęcia inkubacji do jej końca oraz postępów, jakie zostały wykonane przez zespół.

Każdy startup, który ukończy inkubacje w PNT w Ełku staje przed szansą pozyskania miliona złotych z PARP na dalszy rozwój innowacyjnego pomysłu.

Startupy, które będą inkubowały się w PNT w Ełku:

1.      WODA Sp. z o.o. - Bioreaktor Algator - domowe urządzenie do hodowli alg. Algator pozwala samodzielnie hodować algi w domu, na własny użytek.

2.      ESTATOCRM Sp. z o.o. - Estato.pl to narzędzie usprawniające zarządzanie pośrednictwem nieruchomościami i działanie polskich agencji nieruchomości, o rozszerzonych możliwościach analizy rynku, poprzez autorskie algorytmy sztucznej inteligencji, pozwalające oszacować wartość nieruchomości i dopasować ofertę do nabywcy.

3.      CONNECT IQ Sp. z o.o. - Przedmiotem pomysłu jest system do monitorowania i predykcji zdarzeń (dalej System lub Produkt) na maszynach i liniach technologicznych zlokalizowanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych (dalej Fabryka).

4.      INFOMAP Sp. z o.o. - Pomysł polega na stworzeniu uniwersalnej mobilnej aplikacji dla geodetów, która umożliwi wykorzystanie potencjału smartfonów podczas codziennej pracy w terenie.

5.      UHURA BIONICS Sp. z o.o. - Projekt polega na stworzeniu sztucznej, bionicznej krtani dla osób z uszkodzonym głosem. Urządzenie przyjmie postać eleganckiej opaski na szyję połączonej z pierścieniem w roli kontrolera oraz kompaktowego wzmacniacza głośnikowego.

6.      GOOD SPIRITS COMPANY Sp. z o.o. - Polskie Naturalne Napoje Bezalkoholowe. Celem jest wyprodukowanie po raz pierwszy w zrównoważony sposób naturalnego napoju bezalkoholowego (0%) bez cukru w Polsce, a docelowo zmiana nawyków społecznych związanych z piciem alkoholu przez Polaków.

7.      WORKATIONSPOT Sp. z o.o. - Pomysł biznesowy to stworzenie Integratora: platformy rezerwacyjnej online, integrującej certyfikowane, dedykowane workation miejsca turystyczne o podwyższonym standardzie w całej Polsce oraz integrującej grupę osób, dla których workation to pewien styl życia.